Readwise Reader
Poslední chybějící dílek k perfektnímu Zettelkasten.
Pokud jste na tento článek narazili díky algoritmu nebo sdílení někoho ve Vašem okolí, doporučuju začít zde článkem o systému chytrých poznámek a o mém workflow, do kterého patří právě i Readwise Reader.
Pokud čtete elektronicky a to, co čtete, chcete později využít, nalezli jste správný článek.
Readwise Reader (dále jen Reader) je multifunkční čtecí platforma od tvůrců Readwise. Vstoupila již do veřejné beta verze a z pár týdnů jejího užívání můžu říct, že všechny ostatní aplikace ke čtení zaspaly dobu.
Další čtecí aplikace? Ano, ale…
Určitě znáte Pocket, Instapaper nebo některou z mnoha dalších aplikací, která slouží k tomu, abyste si do ní ukládali články k pozdějšímu přečtení. Není toto jen další taková aplikace?
Reader se proti tradičním čtecím aplikacím celkem logicky vymezuje. Cílem tvůrců je, aby se Reader nestal dalším odkladištěm obsahu, ale abyste to, co si do něj uložíte, skutečně četli.
Reader je navíc mnohem flexibilnější. Není navržený jen k ukládání webových článků, ale taky PDF souborů, elektronických knih ve formátu EPUB, tweetů, emailů, můžete do něj nasměrovat RSS feedy, přihlásit si speciálním emailem odběr newsletteru a také si do něj můžete uložit YouTube videa. K anglickým videím Readwise vytvoří přepis běžící v reálném čase pod videem, na které se díváte, ale kterým také můžete scrollovat.
No a klíčová vlastnost je, že veškerý obsah nahraný do Readeru můžete zvýrazňovat a všechny takto zvýrazněné poznámky se automaticky synchronizují do Readwise. 🤤
Co Vás v Readeru čeká?
Ovládání Readeru je poměrně intuitivní. Na levé liště najdete menu, v horní části tři záložky Inbox/Later/Archive a na pravé straně metadata – tedy údaje o dokumentu.
Levé menu
Toto menu je rozděleno na tři části.
V horní části naleznete Home screen, Knihovnu, Feed a možnost vyhledávat.
Home screen, obsahuje přehled obsahu v kategoriích, jejichž zobrazení a pořadí si můžete navolit. Jde o rozečtené texty, nově nahrané texty, kratší články, delší články, vlastní filtry a ty, které jste si přidali do užšího výběru štítkem shortlist.
Knihovna je místo, ve kterém se objeví vše, co si do Readeru přidáte.
Ve Feedu, se objeví všechno, co Vám přijde skrze RSS a newslettery. Díky vlastní emailové adrese už Vám newslettery nemusí chodit do emailové schránky a zvyšovat Vám počet nepřečtených emailů. A navíc Reader nabízí seznam navrhovaných newsletterů, ke kterým se můžete přihlásit, kdybyste jich náhodou odebírali málo. 😅
V prostřední části najdete odkazy na jednotlivé typy obsahu a vlastní filtry. Vlastní filtry jsou flexibilní, můžete filtrovat podle štítku, kategorie, odhadované délky čtení, podle toho, kde se dokument nachází, podle toho, před jak dlouhou dobou byl uložen, jestli má vyznačené poznámky a samozřejmě je všechny kombinovat podle svých potřeb. Jen se musíte naučit, jak si takový filtr napsat, ale není to nic náročného.
Ve spodní části najdete možnost přidat další obsah, přehled klávesových zkratek, protože je Reader navržený pro power usery a taky nápovědu.
Horní záložky Inbox/Later/Archive
Tvůrci Readeru vycházejí z filozofie produktivity připomínající Getting things done (Mít vše hotovo). Pokud si něco uložíte, jde to do Inboxu. Ten byste si později měli projít, rozhodnout se, co si skutečně chcete přečíst, a přesunout to do Later. To, co číst nebudete nebo už jste přečetli, přesunete do Archivu.
Sami ale říkají, že se momentálně setkávají s tím, že to pro většinu uživatelů není úplně optimální rozložení, protože lidé nechtějí využívat záložku Later, s čímž se naprosto ztotožňuji. Cítím z toho takové to “later = never”, a mám proto strach ji používat. Proto místo Later bude možnost umístit do menu záložku Shortlist, která bude shromažďovat obsah, který si budete chtít přečíst s větší prioritou.
Metadata
V metadatech v pravé části obrazovky najdete název článku, autora, jestli už jej odebíráte, souhrn článku, štítky, typ dokumentu, kdy byl obsh zveřejněn, kolik času Vám zhruba zabere jeho přečtení, kdy jste si ho uložili a kolik jste ho přečetli. Ta jsou do jisté míry editovatelná, ale tím, že je Reader v betě, nejde editovat vše. Například nahraná kniha v PDF zatím nemůže být označená jako kniha, ale přidá se do článků. Musíme si holt počkat.
Ghostreader 👻
Reader spolupracuje s umělou inteligencí GPT-3 a funguje moc hezky. Můžete si nechat shrnout článek, přeložit část textu, zjednodušit vyznačený text, a dokonce z něj nechat vytvořit haiku, shrnutí vytvořené z emoji a nebo flashcard, což znamená, že do poznámky umělá inteligence napíše otázku, k níž je odpovědí právě vyznačená část textu. A taky můžete zadat vlastní požadavek, co by s textem měla umělá inteligence udělat.
Zatím to moc nevyužívám, ale postupem času se určitě objeví zajímavé způsoby, kterými tuto vychytávku využít.
Webové rozšíření
Webové rozšíření uloží jakýkoliv obsah do Readeru, ale navíc Vás nechá vyznačovat si informace přímo v prohlížeči. Pokud tedy chcete rovnou začít, nemusíte nikam překlikávat, a pokud začít nechcete, prostě zavřete záložku se stránkou a článek najdete později v Readeru.
Reader a moje workflow
Díky tomu, že už na čtení prakticky nemusím používat žádnou jinou aplikaci na čtení. Výjimkou je Kindle, protože si občas koupím nějakou elektronickou knihu, která u nás není k dostání. Z obou platforem jde ale všechno automaticky do Readwise a z Readwise se vše automaticky exportuje do Obsidianu, kde si vytvářím trvalé, propojené poznámky systémem Zettelkasten. Upřímně doufám, že všechno vydrží alespoň ve stavu, ve kterém je teď, protože o funkčnost a pohodlí rozhodně nechci přijít.
Závěr
Pokud čtete online a čtete věci, které si chcete zapamatovat a mít je později k dispozici, tak je Readwise Reader jednoznačně nejlepší volba. Dlouho jsem používal Pocket, ale jeho aplikace na Mac je neuvěřitelně pomalá, zkoušel jsem i Instapaper, ale ani jedno nesplňovalo mé představy. Reader je naproti tomu splňuje skvěle, protože mi umožňuje nic neřešit, chodit na jedno místo a v něm všechno najít.
Doporučuju si jej vyzkoušet, a pokud Vám bude sedět, tak i co nejdříve předplatit, protože se budou upravovat ceny tak, aby odpovídaly hodnotě dua Readwise + Reader, která je opravdu obrovská. Pokud k tomu navíc využijete můj referenční odkaz, oba získáme měsíc zdarma.
Pokud chcete jednou týdně dostávat email o mentálních modelech a o chytrých poznámkách, přihlaste se k odběru newsletteru MeMo.