Readwise

Všechny přečtené informace vždy po ruce.

Ondřej Šmída
5 min readSep 12, 2022

Tento článek rozšiřuje článek o Zettelkasten, neboli chytrých poznámkách. Pokud jste jej ještě nečetl*a, doporučuju kliknou sem a přečíst si ho pro lepší kontext.

Účelem platformy Readwise je poskytnout prostor pro veškeré důležité informace, které si chcete zapamatovat ze své (především) četby.

Funguje jako prostředník mezi Vašimi zdroji tím, k čemu tyto zdroje používáte. Ať už píšete knihy, děláte videa, učíte se do školy nebo se věnujete vědeckým pracím,

Zdroje

Prvním krokem je do Readwise dostat dostatek informací, abyste měli z čeho čerpat. Abyste viděli, jak rychle může databáze nabobtnat, já mám v Readwise 29.853 výpisků během zhruba 6,5 roku.

Odkud můžete výpisky přidávat?

První obrázek ukazuje mé aktivní, propojené aplikace. Za zmínku stojí Airr. Pokud máte iOS a posloucháte anglické podcasty, díky této aplikaci si do Readwise můžete ukládat kousky podcastů přepsaných do písemné podoby.

Propojené aplikace
Propojené aplikace

Druhé dva obrázky ukazují aplikace, které lze s Readwise propojit na bázi automatické synchronizace. Jednou za čas Readwise pošle poažadavek do těchto aplikací a data se synchronizují.

Aplikace k automatickému propojení 1
Aplikace k automatickému propojení 2

Poslední obrázek ukazuje způsoby, kterými do Readwise můžete dostat výpisky manuálně.

Aplikace, ze kterých musíte importovat ručně

Jak můžete vidět, množství propojitelných zdrojů je opravdu velké a s největší pravděpodobností mezi nimi najdete i ty, které používáte. A pokud ne, můžete díky tomuto seznamu najít tipy na aplikace, které by Vám mohly sedět.

Import z reálného světa

V neposlední řadě můžete výpisky přidávat rovnou z knih za pomoci svého chytrého telefonu. Jednoduše vyfotíte stránku, označíte text, přidáte jej ke konkrétní knize a můžete číst dál.

Revize výpisků

Výpisky, ke kterým se nikdy nevrátíte, jsou výpisky, které Vám budou k ničemu. A co si budeme říkat, bez strukturovaného prostředí je opravdu těžké sednout si k nim a začít je zpracovávat, natož z nich čerpat při psaní vlastního materiálu.

Readwise Vám jde ale naproti, protože nabízí systém, díky kterému se k revizi dostanete dříve, než to budete opravdu velmi nutně potřebovat.

Email s výpisky

Výpisky k revizi Vám díky Readwise budou chodit emailem. Email chodí ve frekvenci, kterou si nastavíte. Možnosti jsou jednou denně, jednou za dva dny, jednou za týden, nebo nikdy. V emailu je poté standardně 5 výpisků, ale jejich počet se dá zvýšit až na 15. A pokud máte náladu, tak po dokončení počtu, který Vám přišel emailem, můžete pokračovat dále.

Výpisky si můžete otagovat, editovat, udělat u nich poznámku, sdílet je, označit jako oblíbené nebo odmítnout jejich další objevení se v některé z budoucích revizí.

Navíc si můžete nastavit, jak často Vám ve výběru budou chodit výpisky z konkrétních knih. Chcete se soustředit na jednu? Zvyšte u ní frekvenci.

Statistiky jako motivace

V Readwise také vědí, že lidé mají rádi hry a cíle, a tak Vám ukazuje počet za sebou jdoucích dní, během kterých jste tyto výpisky otagovali. Maximální možné zpoždění je týden, po něm Vaše série skončí a Vy můžete začít nanovo.

V současné době jsem v délce série 21. mezi všemi uživateli s 994 dny.

Tagy

Naprosto zásadní funkce. Prohlížet si výpisky podle tagů, které jste jim přiřadili, je obohacující, protože vidíte za sebou myšlenky na stejné téma ale od různých autorů. To podporuje kreativitu, protože vedle sebe najednou můžete vidět něco, co byste jinak vedle sebe neumístili.

Mastery (pouze anglické výpisky)

Díky funkci Mastery budete dostávat do revize tzv. flashcards. Výpisky, ve kterých bude chybět slovo nebo dvě a Vaším úkolem je doplnit ho. Díky tomu si procvičíte obsah poznámek. Nejde o nijak zásadní funkci, ale postupem času by mohla mít pro některé uživatele větší význam.

Export

Výpisky nemusíte zpracovávat pouze v Readwise, ale můžete je exportovat do jednoho z programů, který Vám k tomu zpracovávání bude více vyhovovat.

Já používám Obsidian, protože své výpisky zpracovávám v systému Zettelkasten a Obsidian je k tomu přímo stvořený. Jeho další výhody jsou, že je zdarma, optimalizovaný pro rychlé procházení souborů, takže se neseká a není těžkopádný. Poznámky jsou uloženy ve formátu Markdown, takže je můžu lehce přesunout do kteréhokoliv programu, který tento formát podporuje a jsou uloženy v mém počítači, takže o ně nemusím mít strach. Má skvělý graf poznámek, který ukazuje jejich propojení a lze do něj přidat spoustu rozšíření, díky kterým si můžete své workflow vylepšit nebo zjednodušit. A můžete sami upravit jeho vzhled nebo si vybrat z obrovského množství těch, které už vytvořil někdo jiný.

Je toho hodně, takže o něm bude brzy samostatný článek.

Cena

Readwise můžete používat zdarma, pokud jsou zdrojem Vašich výpisků pouze Kindle nebo iBooks. Pro import z dalších zdrojů a export poznámek do Evernote Vám postačí verze Lite za 2.99$ měsíčně. A pokud chcete přístup k beta rozšířením, jako například k Mastery, pak Vás bude stát 4.99$ měsíčně. I když bych si vlastně velice slušně vystačil s lite verzí, platím si verzi plnou, protože chci podpořit tvůrce, kteří dělají z mého pohledu opravdu užitečnou aplikaci.

Měsíc zdarma

Pokud si chcete vyzkoušet Readwise na měsíc zdarma, stačí kliknout zde. Po otevření webové stránky se přihlaste přes odkaz v červeném rámečku. Pokud se přihlásíte k vyzkoušení projektu, získám měsíc zdarma i já. Jde tedy o čistý Win-Win. 😊

Závěr

Readwise ztělesňuje přesně to, co v záplavě informací všichni potřebujeme. Strukturu, řád, dohledatelnost, přehlednost a souvislosti. Nabízí se otázka, jestli je tato platforma pro Vás.

Pokud existuje šance alespoň jedno procento, že někdy napíšete něco, k čemu budete potřebovat externí zdroje, tak ani chvíli neváhejte a investujte čas do dělání výpisků z toho, co čtete a do jejich následného tagování. Ono se těch pět minut denně může v budoucnosti neuvěřitelně vyplatit a při nejhorším po Vás zůstane knihovna zajímavého obsahu.

Pokud chcete v budoucnosti dostávat další články, přihlaste se k odběru novinek! Email budu posílat nanejvýš jednou týdně.

--

--

Ondřej Šmída
Ondřej Šmída

Written by Ondřej Šmída

Věnuju se mentálním modelům a zkreslením, systémovému myšlení a snažím se překonávat zakořeněná sekulární dogmata, na kterých jsme vyrostli.